Čas optimalizovat pro rozlišení 1024*768?

Jen pro připomenutí: Přední české portály Centrum.cz a Atlas.cz před několika dny představily screenshoty své nové úvodní stránky. Nebudu řešit do jaké míry jsou okopírované od Yahoo, vždyť před několika lety také všechny vypadaly jak Yahoo, jenom Seznam byl červenej, Atlas modrej a Centrum oranžovej. Trochu nechápu, proč Centrum u své barvy v návrhu nezůstalo, ale nedělejme předčasné závěry, na jeho novou homepage si budeme muset ještě počkat.

Ale je jiná věc, která mě v souvislosti s představením nových designů portálů překvapila. Totiž, že jsou optimalizovány, stejně jako Yahoo, pro minimální rozlišení 1024*768 (respektive 960*600, pro webdesign ale nepodstatné). Atlas to dnešním spuštěním potvrdil, Centrum mi tuto informaci nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo a z verze, kterou jsem měl možnost testovat, to vypadá, že k používání portálu bude skutečně potřeba minimální rozlišení 1024*768.

Statistiky zde na Oříšku říkají, že rozlišení 800*600 stále používá něco kolem čtyř procent uživatelů, globální statistiky Toplistu mluví o 6,9 procentech uživatelů s rozlišením 800*600 a dokonce 2,8 procent uživatelů s rozlišením 640*480. Stále tu tedy máme téměř deset procent návštěvníků, kterým se na portálech bude zobrazovat horizontální posuvník. Není to příliš velké číslo na to, aby ho mohly portály zanedbat? Bude to snad znamenat rychlejší přechod k vyšším rozlišením? Co to znamená pro webdesign? Můžeme už na šířku 800 pixelů zapomenout a optimalizovat pro 1024px? Co na to Petr Šnajdr? A Jan Tleskač?